10 مهر 1402
شماره خبر: 293091

احداث کتابخانه مرکزی کرج در زندان رجائی شهر

سپیدار‌آنلاین: گروه سیاسیسرپرست معاونت استانداری و فرمانداری کرج با اشاره به اینکه البرز بعد از تهران از استانهای باسواد کشور بشمار می رود گفت: تمامی طرح های نیمه تمام احداثی باید پیوست فرهنگی و کتابخانه ای داشته باشد، پرداخت بموقع سهم نیم درصد شهرداری ها از تاکیدات فرماندار کرج بود.
دکتریحیی رمضانی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرج ضمن تبریک فرا رسیدن هفته وحدت و فراجا، با تاکید بر ضرورت ایجاد بسترهای مطالعه و کتابخوانی گفت: باید این امکان فراهم شود که کتاب ارزان و با سهولت در اختیار علاقمندان به مطالعه قرار بگیرد. وی با بیان اینکه یکی از شاخصه های کشورهای توسعه یافته میزان مطالعه و کتابخوانی است است، بیان کرد: استان البرز باسوادترین استان بعد از شهر تهران است و باید بسترهای مطالعه عمومی در آن افزایش یابد. دکتر رمضانی گفت: برای توسعه زیرساخت های کتابخانه ای باید همانند نهضت مدرسه سازی، نهادهای خیریه کتابخانه ساز را توسعه داد و شیوه های ترغیب و تشویق را تغییر دهیم و ذائقه های جدیدی را برای مشارکت خیرین بکار بگیریم.وی افزود: خیرین کتابخانه ساز بهترین الگو و نماد برای معرفی المان های فرهنگی در این زمینه بشمار می روند. سرپرست فرمانداری کرج بیان کرد: در این راستا باید بنیادهای خیرین و مجامع مرتبط فعال شوند.سرپرست فرمانداری کرج در ادامه تاکید کرد: تمامی طرح ها و پروژه های شهری باید با پیوست کتابخانه به بهره برداری برسد.
دکتر رمضانی در ادامه با دریافت گزارشی از فعالیت نهادکتابخانه های عمومی و بررسی وضعیت پرداخت سهم نیم بهای شهرداری ها بر ضرورت شفافیت پرداخت تاکید کرد و گفت: شهرداران حق قانونی خود در پرداخت ماهیانه نیم درصد کتابخانه ها بموقع اجرایی کنند. وی همچنین با اشاره به جایگاه قانونی شورای نهادکتابخانه های عمومی تصریح کرد: این شورا یک نهاد قانونی است و مدیران دستگاه ها بعنوان اعضا حقیقی و حقوقی این مجموعه موظف هستند تا نیروی ثابت خود را در این زمینه معرفی نمایند. سرپرست فرمانداری کرج در خصوص تعیین تکلیف کتابخانه نیمه تمام ماهدشت نیز گفت: بصورت مولدسازی این طرح به شهرداری واگذار خواهد شد و تجهیز و تکمیل آن نیز توسط شهرداری انجام می گیرد.
چشم انداز کتابخانه های شهرستان کرج در سال ۱۴۰۲
طبق اعلام ذکریا پور رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کرج،در مجموع 32 باب کتابخانه ( نهادی و مشارکتی) در استان البرز فعال است که 20 باب آن حدود 43 درصد مربوط به شهرستان کرج است. سهم شهرهای کرج از نهادکتابخانه ها در مرکزیت کرج 8 باب، ماهدشت 2 باب کتابخانه، محمدشهر 4 باب کتابخانه، گرمدره یک کتابخانه، کمالشهر 3 باب ، آسارا یک باب کتابخانه و یک کتابخانه سیار فروغ دانایی می باشد.پراکندگی موجود کتابخانه ها بر اساس منطقه بندی شهری نیز اینگونه است که شهرداری منطقه یک کرج 2 باب کتابخانه دارد، شهرداری منطقه دو 2 باب، شهرداری منطقه 4 یک کتابخانه وشهرداری منطقه 5 هیچ کتابخانه ای ندارد.در نیازسنجی های صورت گرفته طبق استانداردهای اعلام شده شهرداری آسارا باید حداقل 2 کتابخانه داشته باشد، گرمدره که اکنون یک کتابخانه دارد باید از 4 کتابخانه برخوردار باشد. شهرداری کمالشهر از 3 کتابخانه باید به 5 کتابخانه برسد، شهرداری ماهدشت از 2 کتابخانه به 4 کتابخانه و محمدشهر نیز از 4 کتابخانه براساس افق چشم انداز باید 7 کتابخانه احداث کند. در حال حاضر کتابخانه های عمومی شهرستان کرج 37 هزار و 851 عضو دارند و این آمار نسبت به سال 1401 حدود 7 برابر افزایش داشته است. منابع کتابخانه ای کرج تعداد 576 هزار و 870 جلد کتاب است که در کتابخانه های شهرستان در اختیار کتابخوانان قرار دارد. کتابخانه سیار روستایی کرج نیز با 2 هزار عنوان کتاب، 384 عضو دارد. کتابخانه نابینایان امیرکبیر نیز از بخش های فعال فرهنگی شهرستان کرج است که با 880 جلد کتاب بریل به نابینایان خدمات ارائه می دهد. این کتابخانه 5 هزار و 896 کتاب صوتی را در اختیار اعضای خود قرار داده است.
سهم اعتبارات نهادکتابخانه های عمومی شهرستان کرج در سالجاری یک میلیارد و 100 میلیون تومان بوده است.شهرداری گرمدره در پرداخت سهم نیم درصد شهرداری ها جزو شهرداری های برتر استان می باشد. با طرح تعطیلی زندان رجایی شهر کرج قرار است یک باب کتابخانه مرکزی به همت استاندار محترم و با پیگیری مسئولان در سطح شهرستان و استان البرز راه اندازی شود

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود