4 آبان 1393
شماره خبر: 130649

عاشورا يك مقطع تاريخي نيست؛ همه تاريخ است

سپیدار‌آنلاین: گروه شهری

عاشورا يك مقطع تاريخي نيست؛ همه تاريخ است


عاشورا، يك مقطع تاريخي نيست، همه تاريخ است، حماسه خونين عاشورا، اقيانوسي ناپيدا و كرانه اي است كه سراسر هستي را پوشانده است.
شهردار کرج با بیان اینکه تاريخ عاشورا با امام حسين(ع) و فرزندان و ياران با وفايش پيوند خورده است، گفت: سخن عاشورا، سخن از جوانمردي، عشق، فداكاري و ايثار و شهادت است. علی ترکاشوند، هر یک از ماه های شمسی و قمری سال را دارای هویتی مستقل و توام با وقایع تلخ و شیرین ملی و مذهبی ارزیابی کرد و افزود: در ماه محرم سال 61 هجری قمری، جهان با فرهنگی ناب و متفاوت به نام مکتب ایثار و شهادت آشنا شد که پس از این تاریخ، تمام آزادگان و اندیشمندان جهان بزرگترین افتخار خود را اتصال به چشمه زلال و جوشان معارف حسینی می دانند. به طوری که در سال های انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی رزمندگان جبهه های نبرد حق علیه باطل، با رخصت از شهدای مظلوم و گلگون کفن کربلا، جام شهادت به دست گرفته و با لبخندی زیبا به لحظه وصال، آنرا می نوشیدند. وی، ما محرم را نماد و الگوی تقابل خیر و شر با یکدیگر دانست و ادامه داد: فرهنگ عاشورایی سرشار از آموزه های دینی و اسلامی و نقشه راهی برای گذر انسان از دنیای ظلمانی و تاریک به سمت روشنایی و هدایت است که اشاعه و ترویج آن نه در انحصار گروه یا سازمانی خاص، بلکه رسالتی بر دوش تمام کسانی است که به حضرت اباعبدا... الحسین(ع)، و یاران باوفای ایشان ارادت قلبی و عملی دارند. به گفته شهردار کرج، فرهنگ عاشورایی در عصر کنونی به مثابه کشتی نوحی است که با سوار شدن بر آن می توان از طوفان های هوی و هوس به سلامت عبور کرده و به سر منزل مقصود رسید. ترکاشوند با عنوان این موضوع که هميشه حق و باطل، رو در روي يكديگر بوده و انسان هاي آزاده، وظيفه حراست و پاسداري از حق و پيكار با باطل را بر عهده دارند، افزود: بر این اساس بي‌تفاوتي و سكوت كردن در برابر حق در هیچ مقطع و برهه ای جایز نیست. وی با اشاره به فشارها و محدوديت هاي شديد سياسي و امنيتي از سوي حاكمان جور و استبداد اموي و عباسي كه بر امامان بزرگوارمان اعمال مي شد، افزود: برغم این فشارها زنده نگه داشتن حماسه عظيم كربلا پس از شهادت امام حسين(ع) و يارانش در عصر روز عاشورا آغاز گرديده و به صورت شايسته اي ادامه يافت. ترکاشوند تاکید کرد: زنده نگه داشتن نهضت عاشورا و احياء فرهنگ حيات بخش حسيني در تاريخ شيعه و سيره ائمه اطهار و پيشوايان اسلامي همواره مورد تأكيد قرار گرفته و داراي جايگاه خاص و اهميت ويژه اي است.
برپایی نمایشگاه "سفره اشک" مصداقی از حمایت مادی و معنوی از مجالس سوگواری امام حسین (ع)
شهردار کرج در ادامه به برپایی نمایشگاه "سفره اشک" از سوی معاونت و سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اشاره و عنوان کرد: برگزاری این نمایشگاه مصداقی از حمایت مادی و معنوی از مجالس سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است. ترکاشوندف افزود: این نمایشگاه در یکی از بهترین نقاط مرکزی ایران کوچک برپا شده و انواع محصولات فرهنگی و غذایی مرتبط با ماه محرم و مورد نیاز هیئات مذهبی و حسینیه ها را با کیفیت مطلوب و قیمت ارزان در اختیار آنان قرار می دهد تا امسال شاهد کاهش رفت و آمدها به بازار بزرگ تهران برای تهیه اقلام مورد نیاز تکایای حسینی (ع) باشیم.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود