Logo

صفحه اصلي > گزارش > نابسامانی در وضعیت برکت سفره

نابسامانی در وضعیت برکت سفره


30 شهریور 1400. نويسنده: monshi


نابسامانی در وضعیت نان و نانوایی ها، بی کیفیتی و قیمت های متفاوت نان در استان البرز از حد گذشته و چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. قوت لایموت در البرز کیفیت ندارد و گرانتر از قیمت مصوب عرضه می شود.
قدیم ترها مثل حالا نبود که فامیل سال تا سال یاد هم را نکنند. یادم هست همیشه مهمان داشتیم و گاهی که پدر نبود، مادر مجبور میشد برای اینکه به کارها برسد ساعت ۶ صبح نان سفره را برساند و در گرگ و میش هوا و خلوتی کوچه پس کوچه ها، یکی از ما بچه‌ها را با خود می‌برد.بازهم صف بود وباید می ایستادیم تا نوبتمان برسد و مادر هر چند دقیقه تکانی به من میداد که ببین آقای شاطر ساعت ۳ صبح آمده و تنور را روشن کرده و اصلا خوابش هم نمی آید، چشمان نیمه بسته ام را باز میکردم و لبخند شاطر با همان صورت سرخ از آتش تنور و آن کلاه و پیش بندی طوسی و آردی شده را می‌دیدم. آن روزها نان حرمت داشت و شاطر که برکت سفره مردم را می‌داد، احترام.حالا اما با ماشینی شدن زندگی همه چیز تغییر کرده، دیگر شاطر نانوا مجبور نیست ساعت ۳ صبح بیدار شود. مردم هم اغلب ترجیح می‌دهند در میانه روز نان بگیرند و صبح ها نان فریزری داغ شده بخورند. ساعت کار و سبک همه چیز تغییر کرده. نهایتا ساعت کار نانوایی ۷ صبح باشد که اگر ۷ و نیم هم بروی، هنوز نانِ آماده ندارند. دیگر کسی صف طولانی نان نمی ایستد تا حرفی رد و بدل شود و شاطر نانوایی را به اسم بشناسد.نان ها هم رنگ و بوی نان قدیم را ندارند و نان های بی کیفیت فقط به خانه می‌روند و گوشه ای از آن سهم اهالی خانه می‌شود و بیشترش سهم ضایعاتی‌ها. قیمت ها هم که دیگر نگو و نپرس. نان بی کیفیت با قیمت معمولی نان معمولی با قیمت گزاف! دیگر لبخند هم بر روی لب شاطر نانوایی پیدا نمی شود، انگار همه ناراضیند؛ هم مشتری‌ها و هم شاطر!حالا این روزها کم کاری برخی نانوایی‌ها، نابسامانی وضعیت نان و گلایه مردم در استان البرز موجب شده امام جمعه کرج شخصا دست به کار شود و با لباس مبدل به نانوایی ها برود تا اوضاع را از نزدیک بررسی کند و در خطبه های نمازجمعه لب به گلایه از مسوولان ذی ربط بگشاید.
گلایه امام جمعه کرج از مسؤولانی که به نان مردم نمی‌رسند!
آیت الله سید مهدی حسینی همدانی امام جمعه کرج از اینکه مسئله نان در استان هنوز حل ‌نشده و دستگاه‌ها کار را به هم حواله می‌دهند، گلایه کرد و گفت: من هفته گذشته چگونگی اوضاع را از برخی مسوولان پرسیدم. دیدم یکی می‌گوید ما کارمان را انجام دادیم، او باید انجام دهد؛ به او میگوییم او هم می‌گوید ما انجام دادیم دیگری باید انجام دهد. بعد هم که بررسی می‌کنیم می‌بینیم شیطنتی در آن است؛ اما کار درستی نیست. مردم را اذیت نکنید! دستورالعملی که داده‌شده را قاطع اجرا کنید؛ و با متخلف هم برخورد قانونی کنید.امام جمعه کرج در ادامه اعتراضش اضافه کرد: حتی زمان باز و بسته بودن نانوائی‌ها با هرج‌ومرج همراه است. هر کس هر زمان دلش می‌خواهد باز می‌کند، هر زمان دلش می‌خواهد می‌بندد. من با لباس دیگری رفتم نانوایی زمانی که باید باز باشد، دیدم بسته است. رفتم یک دور دیگر زدم و برگشتم دیدم بازهم بسته است. یکی دیگر بازکرده و نانش را تمام کرده، اما این هنوز روشن هم نکرده. این خوب نیست!
هشداری که نتیجه داد؛ دستورفوری فرماندارکرج برای بررسی ویژه وضعیت نان
هشدار امام جمعه کرج موجب شد فرماندارکرج برای بررسی ویژه وضعیت نان دستور فوری صادر کند و معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان کرج را مأمور کند تا موضوع را به قید فوریت در کارگروه آرد و نان شهرستان مطرح و دلایل کم کاری را نیز گزارش کند. همچنین بر اساس این دستور، بازرسان ویژه ای برای نظارت از نانوایی‌ها بر اساس منطقه بندی شهرها ‌‌و طبق بانک اطلاعاتی نانوایان در مرکز استان، وضعیت عرضه، طبخ نان، قیمت‌ها و‌میزان رضایت شهروندان را مورد ارزیابی میدانی قرار دهند.از دیدگاه غفور قاسمپور فرماندارویژه کرج، هنوز موانعی در گلوگاه‌های عرضه نان وجود دارد که باید ضربتی آنها را از میان برداشت. تأمین اصلی ترین مایحتاج مردم مماشات بردار نیست! چه نانوایی‌هایی که بصورت خصوصی فعالیت دارند و چه نانوایی‌های دولتی که سهمیه آرد دریافت می‌کنند باید تابع چارچوب‌های ابلاغی باشند. معنی ندارد نانوایی بخواهد دل بخواه کرکره خود را بالا ببرد و با کم فروشی و افزایش قیمت‌ها هنجار شکنی کند و بازرسان هم این روند را ندیده بگیرند!
تخلف نانوایی‌ها دور از انتظار نیست؛ اما عمومیت ندارد
و اما نظر رئیس اتحادیه نانوایان کرج هم در خصوص صحبت های نماینده ولی فقیه در استان، قابل توجه است؛حجت الله نصیری رئیس اتحادیه نانوایان کرج گفت: سخنان امام جمعه محترم، متین است؛ در بین بیش از ۱۴۰۰ نانوایی در کرج، تخلف دور از انتظار نیست؛ اما عمومیت ندارد. گاهی ممکن است یک نانوایی مشکلی داشته باشد و دیر شروع به کار کند، اما شاید به ندرت نانوایی پیدا شود که بخواهد با فروش کمتر نان و برای رسیدن به سود بیشتر، بخشی از سهمیه آرد خود را بفروشد.وی اضافه کرد: گاهی نانوایی ها برای تعطیلی واحد صنفی خود که به دلایل مختلف از جمله تعمیرات ممکن است پیش بیاید به اتحادیه اطلاع می دهند. حتی ساعت کاری نانوایی‌ها هم مشخص است که بر اساس میزان سهمیه در ۳ شیفت تنظیم می‌شود. ساعت کاری نانوایی ها روزانه ۸ تا ۱۰ ساعت است و ‌نانوایی هایی که سهمیه کمتری دارند، نسبت به بقیه زمان کمتری کار می‌کنند. بنابر این ممکن است دیر شروع کنند و یا زودتر از بقیه نانوایی‌ها ‌کارشان تمام شود.
آیا بی نظمی نانوایی های کرج اعتراض به عدم افزایش قیمت نان است؟!
و اما با توجه به افزایش قیمت نان در تهران و استان های همجوار، نانوایان البرزی مدت هاست که افزایش قیمت نان را مطالبه می کنند. در این میان مقاومت مسوولان بی فایده بوده و موجب نابه سامانی بیشتر در قیمت نان و افزایش خودسرانه قیمت قوت لایموت و برکت سفره مردم شده است. نانوایان می گویند که خرج و دخلشان باهم جور در نمی آید و پس از دوسال از زمان اعلام آخرین قیمت نان و گرانی زمین تا آسمان همه کالا ها و خدمات، افزایش قیمت نان حق طبیعی آنهاست و این شائبه را ایجاد کرده که شاید بی نظمی نانوایی ها اعتراض دیگری بر تاخیر در اعلام افزایش قیمت نان باشد. رئیس اتحادیه نانوایان کرج در این خصوص گفت که به هیچ عنوان موضوع اعتراض به قیمت نان و بستن نانوایی‌ها مطرح نیست. هرچقدر هم که نانوایی ها تعیین تکلیف و افزایش قیمت نان را بخواهند و هر چقدر هم ضرر کنند بازهم نمی خواهند مشتری را از دست بدهند؛ چون قیمت ها ثابت نمی ماند اما مشتری ها پابرجا هستند، اولویت همیشه با مشتری است. اما تخلف دور از انتظار نیست؛ از بین بیش از ۱۴۰۰ نانوایی در کرج ممکن است نانوایی پیدا شود که بخواهد از سهمیه آردش بفروشد چون سودش از پخت نان بیشتر است. در این صورت به محض اطلاعِ بازرسان اتحادیه، اتاق اصناف یا اداره صمت، برای جلوگیری از این تخلف طبق قانون اقدام می شود. حتی گزارشات مردمی از این دست هم بسیار کم است که در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.نصیری همچنین افزایش خودسرانه قیمت و بی کیفیت شدن نان در استان را تایید کرد و گفت: تقریبا اغلب نانوایی های البرز به تبعیت از استان های مجاور، خودسرانه قیمت نان را افزایش دادند؛ چرا که قیمت جدید نان در استان های سراسر کشور از جمله استان های تهران، قزوین قم و .. اعلام شده و البرز تنها استانی است که نرخ جدید نان را اعلام نکرده است. برخی ها هم برای جبران هرینه‌ها از کیفیت نان کم کرده اند.
افزایش خودسرانه قیمت نان تخلف محرز است
و اما از سوی مسوولان نظارتی، افزایش خودسرانه قیمت نان تخلف محرز است و باید با آن برخورد شود.سعید نوراللهی، معاون تعزیرات حکومتی البرز با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان گرفته نشده است، گفت: افزایش قیمت نان تا زمانی که نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار استان تصویب نشود، همان قیمت سابق است ؛ بنابراین نان بربری با قیمت ۱۰۰۰ تومان؛ نان سنگک با قیمت ۱۱۰۰ تومان و نان تافتون با قیمت ۵۰۰ تومان باید به فروش برسد و فروش نان با قیمت بالاتر از این نرخ ها توسط نانوایی ها، تخلف است و با آنها برخورد می کنیم.
کوروش مرادی معاون بازرسی سازمان صمت البرزهم گفت : افزایش قیمت نان باید براساس ابلاغ دستگاه های ذیربط باشد که هنوز انجام نشده است.بنابراین هرگونه افزایش قیمت نان، غیرقانونی است و با متخلفان برخورد می شود و ضمن تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.
مسؤولان محترم نترسید! مسوولیت ساماندهی وضعیت نان را گردن بگیرید
ترس از افزایش قیمت نان، احتمال رفتن قوت لایموت از سفره های مردم و در نهایت عدم تعیین تکلیف نرخ نان، نابسامانی بیشتری در وضعیت آن ایجاد کرده، به طوری که نانوایی ها به افزایش خودسرانه قیمت نان اقدام کرده اند. چون می دانند، مردم چاره ای جز خرید همان نان بی کیفیت و گران را ندارند.اما علیرغم اعلام قطعی بودن تخلف در مورد گرانفروشی نان از سوی مسؤولان، به نظر می‌رسد نانوایان خیالشان راحت است که برای این تخلف، جریمه غیر قابل پرداخت و مجازات سختی وجود ندارد و یا مسؤولان نظارتی اراده کافی بر جلوگیری از این تخلف را ندارند. گویا مسوولان ذیربط می ترسند که مسؤولیت گران شدن نان را بر عهده بگیرند و از زیربار آن شانه خالی می کنند! شاید هم با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش چندبرابری قیمت همه چیز، چون از سویی حق افزایش قیمت نان را به نانوایی ها می دهند و از سوی دیگر مردم ناگزیر به خرید نان هستند، ترجیح می‌دهند مسؤولیت گرانی نان به گردن نانوایی‌ها بیفتد! که اگر این تدبیر درست باشد؛ هم نان غیر رسمی گران شده و خواسته نانواها اجابت شده و هم مردم از مسؤولان سینه چاک و مخالف با گران شدن نان ناراضی نشده اند!حالا شاید هشدار امام جمعه محترم کارساز شود و مسوولان جرات پیدا کنند، وضعیت نان را بر اساس واقعیت های جامعه ساماندهی کنند، به طوریکه نه سیخ بسوزد و نه کباب. نه نان بی کیفیت باشد و نه شاطر نانوا ناراضی. شاید برکت سفره به رضایت دوطرف باشد!بازگشت