1 تیر 1394
شماره خبر: 144312

رتبه نخست استان البرز در تولید تخم مرغ

سپیدار‌آنلاین: گروه گزارش

رتبه نخست استان البرز در تولید تخم مرغ


استان البرز با داشتن واحدهای مرغداری بسیار توانسته در تولید تخم مرغ رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده و صادرات نیز داشته باشد.
استان البرز با داشتن بیش از 250 واحد مرغداری اعم از گوشتی و تخم‌گذار و بیش از 3 هزار واحد دامداری سنتی‌، صنعتی‌، تولید گوشت قرمز، گوسفنداری و تولید شیر در این استان فعال هستند.
استان البرز دارای بیش از 2 میلیون و 500 هزار مرغ تخم گذار است که در 29 واحد مرغداری نگهداری می‌شوند. گفتنی است در سال 93 حدود 94 هزار و 800 تن تخم مرغ در البرز تولید شد و این در حالی است که سرانه مصرف تخم مرغ حدود 10 تا 10.5 کیلوگرم است. در این راستا بین 65 تا 70 هزار تن از این محصول مازاد بر نیاز استان است که به استان‌های دیگر یا خارج از کشور صادر می‌شود. در این راستا رئیس دامپزشکی شهرستان کرج با اعلام اینکه طی سه ماه اول سال جاری بیش از 335 تن تخم مرغ از کرج به عراق صادر شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج اظهار داشت: طی سه ماهه اول امسال بیش از 335 تن تخم مرغ خوراکی تولید شده در واحدهای مرغ تخمگذار این شهرستان به کشور عراق صادر شده است.
محمود خدری افزود: با شروع سال 94 افزایش نسبی تولید تخم‌مرغ در واحدهای مرغداری تخمگذار شهرستان را داشتیم که بخش قابل توجهی از تخم‌مرغ تولیدی پس از اخذ مجوزهای لازم بهداشتی از اداره قرنطینه به کشور عراق صادر شد. به گفته وی خرداد ماه بیشترین تولید تخم مرغ را داشتیم که از میزان ذکر شده مقدار 230 تن تخم‌مرغ خوراکی فقط در این خرداد صادر شده است.
این مسئول در ادامه به عملکرد خوب کارشناسان نظارت بر بهداشت مواد غذایی اداره دامپزشکی در طرح تشدید نظارت‌های ماه رمضان اشاره کرد و گفت: بازرسان این اداره در دو شیفت صبح و عصر به واحدهای عرضه و توزیع مراجعه و نسبت به بازرسی‌های لازم اقدام می‌کنند.
*صادرات هفتگی 63 تن تخم‌مرغ خوراکی از شهرستان ساوجبلاغ
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ساوجبلاغ نیز در این شهرستان میزان صادرات هفتگی تخم‌مرغ از این شهرستان به کشور عراق را 63 تن اعلام کرده است.
غفار حاجیلو اعلام کرد: در سال جاری افزایش نسبی تولید تخم‌مرغ را در واحدهای مرغداری تخمگذار شاهد بودیم که بخش قابل توجهی از تخم‌مرغ تولیدی پس از اخذ مجوزهای لازم بهداشتی از اداره قرنطینه، به کشور عراق صادر شده است. وی در ادامه سخنان خود به بازدیدهای مستمر این اداره از واحدای تولیدی خبر داد و گفت: طی بازدیدهای انجام شده در طول هفته جاری 200کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی فاسد و غیربهداشتی ضبط و معدوم شده است.
*صادرات هفتگی 65 تن تخم‌مرغ خوراکی از شهرستان نظرآباد
علی گلباز رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نظرآباد نیز از صادرات 65 تن تخم‌مرغ خوراکی تولید شده در واحدهای مرغ تخمگذار این شهرستان به کشور عراق خبر داد و گفت: این میزان تخم مرغ نیز به صورت هفتگی به این کشور صادر شده است.این مسئول در ادامه به عملکرد خوب کارشناسان نظارت بر بهداشت مواد غذایی اداره دامپزشکی اشاره و بیان داشت: طی بازدیدهای انجام شده در طول هفته جاری مقدار 150 کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی فاسد و غیربهداشتی ضبط و معدوم شد. به گفته این مسئول همچنین دو واحد متخلف عرضه فرآورده‌های خام دامی شهرستان نظرآباد پس از اخذ حکم قضایی پلمب شد.

منبع فارس

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود