15 مرداد 1401
شماره خبر: 271246

فعالیت 320 هیات دارای مجوز در فردیس

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگیرییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان فردیس با اشاره به اینکه 320 هیات دارای مجوز در سطح شهرستان فعال هستند، گفت: با توجه به حجم بالای هیات‌ها و عزاداران، درحال انجام هماهنگی‌های لازم هستیم تا بتوانیم مراسم یوم العباس را در فردیس هم برگزار کنیم.
حجت الاسلام سید حسن حسینی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان فردیس، با اشاره به حجم بالای هیات‌ها در شهرستان، گفت: ۳۲۰ هیات مجوز دار در فردیس، ۱۳۰ هیات در مشکین دشت و ۷۰ حسینیه در سطح شهرستان داریم و تعداد هیات‌های بدون مجوز هم فراوان است که در صورت مراجعه به اداره تبلیغات اسلامی برای آنهامجوز فعالیت موقت در ایام محرم صادر می‌شود.‌
وی افزود: در راستای تسهیل در امور و کمک‌به هیات‌ها در ایام عزاداری محرم، با مجموعه‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله فرمانداری، شبکه بهداشت، اداره برق، آموزش و پرورش، هلال احمر و غیره جلساتی برگزار شد که طی آن مقرر شد برپایی ایستگاه‌های صلواتی برای افراد بالای ۱۸ سال و با دریافت مجوز از اداره تبلیغات اسلامی صورت بگیرد. این مقام مسؤول از توزیع ارزاق به هیات‌ها خبرداد و گفت: امسال با پیگیری‌های انجام شده و هماهنگی استانداری توزیع ارزاق از یک هفته پیش از محرم آغاز شده و با استقبال خوبی از سوی هیات‌ها روبرو شد. اقلام و ارزاقی از جمله برنج، روغن، شکر و گوشت قرمز و سفید با نرخی زیر قیمت بازار به هیات‌ها ارائه می‌شود. به عنوان مثال برنج ۳۷۰ هزار تومانی با قیمت ۱۸۰ هزار تومان به هیات‌های عزاداری عرضه می‌شود.وی یادآور شد: توزیع ارزاق فقط برای هیات‌های دارای مجوز دائم نیست و هیات‌های عزاداری با مجوز موقت هم می‌توانند برای دریافت ارزاق اقدام می‌کنند. میزان ارزاق را هم جمعیت مخاطب و فعالیت هیات‌ها مشخص میکند. این مقام مسؤول گفت: طی هماهنگی با شهرداری مبلغ یک میلیارد تومان برای کمک به هیئات مصوب شد که فعلا پرداخت نشده است و در صورت تامین این مبلغ به هیات‌های مجوزدار مبلغ ۳ تا ۵ میلیون تومان به عنوان کمک پرداخت می‌شود.وی با اشاره به تعداد اندک مساجد در شهرستان فردیس، بیان کرد: در کل شهرستان فقط ۵۰ مسجد وجود دارد. طی هماهنگی با آموزش و پرورش، قرار شد در مکان هایی که حجم جمعیت زیاد است و حسینیه و مسجد وجود ندارد و هیات‌ها هم بدون مکان هستند، در ایام عزاداری مدارس در اختیار هیات‌ها قرار بگیرد که به عنوان مثال مدرسه خیبر در اختیار یک هیات قرار گرفته است.حجت الاسلام حسینی همچنین به نظارت بر عملکرد هیات ها توسط بازرسان اشاره کرد و گفت: بازرسان شورای هیئات، تحت نظارت اداره تبلیغات اسلامی به هیات‌ها سرکشی می‌کنند و در صورت بروز مشکل، موارد را به نهادهای انتظامی و امنیتی اطلاع می دهند و تلاش می‌کنند موانع هیات‌ها را تا حد امکان برطرف کنند. وی همچنین اعزام مداح به هیات‌ها و افرادی که به مداح نیازدارند، از طریق کانون مداحان را از جمله اقدامات اداره تبلیغات اسلامی فردیس برشمرد و افزود: همچنین بر اساس تفاهمنامه اداره تبلیغات اسلامی شهرستان با کمیته امداد امام خمینی، در صورت درخواست برای مجموعه‌های ضعیف و حتی منازل مبلغ و مبلغ اعزام می‌شود.رئیس تبلیغات اسلامی فردیس گفت: با توجه به حجم بالای هیات‌ها و عزاداران، درحال انجام هماهنگی‌های لازم هستیم تا بتوانیم مراسم یوم العباس را در فردیس هم برگزار کنیم.

منبع فارس