4 خرداد 1401
شماره خبر: 267944

کتاب ما هم جنگیدیم بیانگر خاطرات بانوان جهادگر در دوران انقلاب و دفاع مقدس است

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگینویسنده کتاب "ما هم جنگیدیم این کتاب را بیانگر خاطرات بانوان جهادگر در دوران انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد.
نرجس توکلی در مراسم رونمایی از کتاب ما هم جنگیدیم که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، برگزار شد، این کتاب را شیوه ای جذاب و داستانی برای مخاطب امروز دانست.
نرجس توکلی نویسنده کتاب ما هم جنگیدیم، در مراسم رونمایی از کتاب خود گفت: این کتاب بیانگر خاطرات بانوان جهادگر در دوران انقلاب و دفاع مقدس است که تلاش شده تا به شیوه ای جذاب و داستانی برای مخاطب امروز نوشته شود.وی اضافه کرد: این بانوان فعالیت های خود را از سال ۵۴ آغاز و نخستین راهپیمایی ضد رژیم شاهنشاهی را در ملارد انجام دادند.توکلی افزود: همچنین در دوران دفاع مقدس این بانوان موفق شدند تا ملارد را به عنوان یکی از مهم ترین مراکز پشتیبانی جنگ با ارسال غذا و لباس تبدیل کنند.وی با بیان اینکه ۲۱ راوی برای تدوین این کتاب نقش داشتند تصریح کرد: فعالیت هایشان تنها به دوران انقلاب و دفاع مقدس بسنده نکرد و در روزهایی کرونایی نیز این بانوان نیز با دوختن ماسک پای کار بوده و فعالیت هایشان نیز همچنان ادامه دارد.
نویسنده کتاب ما هم جنگیدیم خاطرنشان کرد:این کتاب از سوی انتشارات "راه یار" روانه بازار نشر شد.وی در ادامه بخشی از مقدمه این کتاب را اینچنین خوانش کرد که: شمسی‌خانم از دوران جوانی و قبل از انقلاب، خانه‌اش را کرده بود کلاس قرآن برای زنان و کودکان روستایش، ملارد. چون سخنران‌های سیاسی به جلسه دعوت می‌کرد، ساواک خانه را زیرنظر گرفته بود. با شروع انقلاب، با همان حلقۀ منسجم خانم‌های کلاس قرآن، اولین راهپیمایی ملارد را شکل داد و در دوران جنگ هم با مدیریت او، روستا شد یکی از مراکز مهم پشتیبانی جنگ. کامیون‌کامیون نان و مربا و ترشی و خاکشیر و ماست بود که از ملارد راهی جبهه می‌شد. خانه ‌و ‌زندگی‌شان هم شده بود وقف این کار. مردم می‌گفتند فرش خانه‌شان همیشه آردی بود.وی گفت: روایت‌های پیش رو خاطرات واقعی زنانی است که با مدیریت شمسی‌خانم اتفاق زیبایی را در جنگ تحمیلی رقم زدند؛ اتفاق مبارکی که نه می‌شود آن را با هزینه‌های کلان دولتی به‌دست آورد و نه زور و اجبار. روایت‌هایی که می‌خوانیم، برگ‌های سپیدی در تاریخ دفاع مقدس این مملکت‌اند؛ همین قدر پاک و بی‌آلایش؛ مثل خود این زنان روستایی و نوع زندگی ساده‌شان. شاید امروزه برای ما که درگیر این دنیای پیچیده و پرشتاب هستیم، باورش سخت باشد این حجم از فداکاری و ایثارِ زنانی که نیاز زمانۀ خود را درک کردند و آتش‌به‌اختیار، با تمام توان آنچه را که تکلیف خود دانسته بودند، انجام دادند؛ تکلیفی که حاصل هویتی جدید بود. با وجود نگاه‌های سنتی به زن و منع‌ برای حضور در جامعه، رهبر انقلاب اسلامی، امام‌خمینی(ره)، هویت اجتماعی زن آن زمانه را لحاظ کرد. ایشان حتی پا فراتر گذاشت و زنان را رهبران نهضت خود نامید. بعد از جنگ هم همواره با تعابیر مختلف، زنان و فعالیت‌های خداپسندانه‌شان در پشتیبانی از جنگ را ستود. اما امام(ره) در تعبیر بسیار جالبی، زنان را به سربازان گمنامی تشبیه کرد که گویی اسلحه به دست گرفته‌اند و مشغول جهادند.گفتنی است در این مراسم که بانوان جهاگر نیز حضور داشتند،دو تن از راویان این کتاب خاطراتی را بیان کردند.