26 دی 1395
شماره خبر: 172972

بکار گیری روش های نوین آموزشی برای بهبود کیفیت سواد ضروری است

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگی

بکار گیری روش های نوین آموزشی برای بهبود کیفیت سواد ضروری است


قائم مقام نهضت سواد آموزی کشور گفت:بکارگیری روش های نوین تدریس همراه با آموزش مهارت ها لازمه بهبود کیفیت سواد در کلاس های سواد آموزی است.
مهدی مهدی زادهدر کارگروه بهبود کیفیت سواد آموزی استان البرز که در سالن امام علی (ع) کرج برگزار شد، افزود: ارتقای کیفیت سوادآموزی در گرو آشنایی آموزش دهندگان با روش‌های نوین تدریس درکلاس های سواد آموزی کشور است. وی اظهار کرد: تلاش برای بهبود کیفیت سوادآموزی در کشور نیاز به آشنایی کامل آموزش دهندگان با روش‌های تدریس با توجه به گروه سنی سواد آموزان در کلاس های درس دارد. مهدی زاده با اشاره به اینکه کارگروه بهبود کیفیت آموزشی سواد آموزی در استان های مختلف نیز با همین هدف تشکیل شده است خاطر نشان شد: در نشست های این کارگروه ها در استان ها همواره باید برنقش مهم آموزش دهندگان در آسان سازی فرآیند یاد دهی، یادگیری و ارتقای کیفیت کلاس های سوادآموزی مورد تاکید قرار گیرد. قائم مقام نهضت سواد آموزی کشور در ادامه به تاثیر گذاری آشنایی آموزش دهندگان با روش های تدریس در کلاس های سواد آموزی پرداخت و یاد آور شد: ایجاد انگیزه در بین آموزش گیرندگان موجب ارتقای برنامه های سوادآموزی می شود. مهدی زاده یکی دیگر از عوامل موثر در ارتقای کیفیت کلاس های سواد اموزی را نقش خود آموزش گیرندگان در فرآیند یادگیری عنوان کرد و تصریح کرد: آموزش افراد در کلاس های سواد آموزی باید با آموزش مهارت های زندگی به منظور آماده شدن آن ها برای زندگی هدفدار و با کیفیت همراه باشد. وی همچنین وجود 2عامل الزام و پاداش در جذب و نگهداشت افراد بی سواد را موثر دانست و افزود: باید محرک و الزامات بسیار قوی وجود داشته باشد تا افراد بی‌سواد انگیزه لازم برای سواد آموزی داشته باشند. وی با بیان اینکه ریشه کنی بی سوادی در کشور نیازمند همکاری و همراهی تمامی دستگاه ها و سازمان ها است، از اعضای کارگروه بهبود کیفیت سوادآموزی استان ها ی کشور درخواست از مدارس و کلاس های سوادآموزی بصورت مستمر بازدید کنند. وی ادامه داد: اعضای این کارگروه به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون مشارکت معلمان در برنامه های آموزشی سواد آموزی به عنوان آموزش دهنده ، ارائه راه های جلب مشارکت هر چه بیشتر مدیران مدارس و راه های کیفیت بخشی در روند آموزشی سواد آموزی برگزار می شود تا بی سودای همانگونه که امام خمینی (ره) فرمودند در کشور ریشه کن شود.
وی در پایان جذب و آموزش سواد را مهم ترین رکن فعالیت سواد آموزی در ایران اسلامی عنوان کرد و افزود: برای ایجاد انگیزه و هدایت افراد بی سواد به سوی مهارت سواد آموزی باید مراکز یادگیری محلی را در کشور گسترش دهیم تا افراد در کنار برخورداری از نعمت خواندن و نوشتن مهارت های زندگی و حرفه ای نیز بیاموزند.

منبع ایرنا

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود