21 اردیبهشت 1395
شماره خبر: 162772

نشست کتاب خوان کودک و نوجوان در ساوجبلاغ برگزار شد

سپیدار‌آنلاین: گروه فرهنگی

نشست کتاب خوان کودک و نوجوان در ساوجبلاغ برگزار شد


پنجمین دوره از سلسله نشست های کتاب خوان در شهرستان با حضور مدرسه نمونه دولتی امام خمینی (ره) و با مشارکت اعضاء فعال و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی به میزبانی کتابخانه الهادی در شهر هشتگرد برگزار شد.
از استان البرز، پنجمین دوره از سلسله نشست های کتاب خوان در شهرستان با حضور دانش آموزان مدرسه نمونه دولتی امام خمینی (ره) و با مشارکت اعضاء فعال و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی به میزبانی کتابخانه الهادی در شهر هشتگرد برگزار شد. با توجه به اعلام حضور گسترده اعضاء و مدارس مقاطع مختلف جهت حضور در این دوره نشست ها که اولین نشست کتابخوان کتابخانه الهادی در سال جدید و پنجمین دوره از سلسله نشست های کتاب خوان در سطح شهرستان است، این کتابخانه میزبان دانش آموزان مدرسه نمونه دولتی امام خمینی (ره) و اعضاء فعال و علاقمندان به کتاب و مطالعه بود. در این نشست 6 تن از دانش آموزان به ارائه 6 کتاب پرداختند؛ در ادامه این نشست، جمع خوانی کتاب "آنک آن یتیم نظرکرده" نوشته "محمدرضا سرشار" که از کتب منتخب سال اردیبهشت ماه می باشد نیز توسط دانش آموزان، معلمان و جمعی از علاقمندان صورت گرفت که معلمان و مربیان دانش آموزان به طرح سوال از مطالب خوانده شده پرداختند که به برندگان نیز جوایزی از طرف ایشان اهدا شد.
کتاب افسانه های مشرق زمین/ نویسنده بهجت عباسی / ارائه توسط سینا دهواری
در مجموعه افسانه‌های مشرق زمین قصه‌های عامیانه، افسانه‌ها و حکایات پندآموز ایرانی و سایر ملل آسیایی برای کودکان و نوجوانان گردآوری و بازنویسی شده است .در نخستین جلد این مجموعه 33قصه و افسانه به طبع رسیده که اسامی تعدادی از آنها به این شرح است: گل ارغوانی کوچک، کلبه زمستانی، با قرقره شکمو، موش و گوزن، علی و ببر، کلاغ و جغد"، اسب کور، ایوان نادان، کلاغ و چربیتگرگ، خرگوش تنبل، فانگ مهربان و قصه‌های دیگر .در داستان موش و گوزن، موش و گوزنی همبازی می‌شوند و قایم باشک بازی می‌کنند .در این بازی، موش از سادگی گوزن استفاده می‌کند و موفق می‌شود او را بکشد .با این تصور که غذای فراوانی به دست آورده است .اما در این هنگام، گرگ و روباهی از راه می‌رسند و موش را فریب می‌دهند و در پی آن، گوزن را به می‌خورند . در پی این امر، موش در می‌یابد که دست بالای دست بسیار است.
کتاب فوت کوزه گری/ نویسنده مصطفی رحماندوست/ ارائه توسط مصطفی نوروزی
استاد کوزه گری بود که خیلی با تجربه بود و کوزه های لعابی که می ساخت خیلی مشتری داشت . شاگردی نزد وی کار می کرد که زرنگ بود و استاد به او علاقه داشت و تمام تجربه های کاری خود را به او یاد داد . شاگرد وقتی تمام کارها را یاد گرفت . شروع به ایراد گرفتن کرد و گفت مزد من کم است . و کم کم زمزمه کرد که من می توانم بروم وبرای خودم کارگاهی راه اندازی کنم و کلی فایده ببرم . هرچه استاد کوزه گر از او خواهش کرد مدتی دیگر نزد او بماند تا شاگردی پیدا کند و کمی کارها را یاد بگیرد تا استاد دست تنها نباشد ، پسرک قبول نکرد و او را دست تنها گذاشت و رفت .
شاگرد رفت و کارگاهی راه اندازی کرد وهمانطور که یاد گرفته بود کاسه ها را ساخت و رنگ کرد و روی آن لعاب داد و در کوره گذاشت . ولی متوجه شد که رنگ کاسه های او مات است و شفاف نیست .دوباره از نو شروع کرد و خاک خوبتر انتخاب کرد و در درست کردن خمیر بیشتر دقت کرد و بهترین لعاب را استفاده کرد و آنها را در کوره گذاشت ولی باز هم مشکل قبلی بوجود آمد . شاگرد فهمید که تمام اسرار کار را یاد نگرفته . نزد استاد رفت و مشکل خود را گفت. و از استاد خواهش کرد که او را راهنمائی کند. استاد از او پرسید که چگونه خاک را آماده می کند و چگونه لعاب را تهیه می کند و چگونه آنرا در کوره می گذارد . شاگرد جواب تمام سوالها را داد . استاد گفت : درست است که هر شاگردی باید روزی استاد شود ولی تو مرا بی موقع تنها گذاشتی . بیا یک سال اینجا بمان تا شاگرد تازه هم قدری کار یاد بگیرد و آن وقت من هم تو را راهنمائی خواهم کرد و تو به کارگاه خودت برو . شاگرد قبول کرد یکسال آنجا ماند ولی هر چه دقت کرد متوجه اشتباه خودش نمی شد . یک روز استاد او را صدا زد و گفت بیا بگویم که چرا کاسه های لعابی تو مات است . استاد کنار کوره ایستاد و کاسه ها را گرفت تا در کوره بگذارد به شاگردش گفت چشمهایت را باز کن تا فوت وفن کار را یاد بگیری . و ادامه ماجرا ....
کتاب قصه های مجید / نویسنده هوشنگ مرادی کرمانی/ ارائه توسط علیرضا استیری
قصه های مجید داستان نثر گونه ایست از زندگی نوجوانی به نام مجید که با مادر بزرگ خود در یکی از محله های شهر اصفهان زندگی می کند. آنان با حقوق باز نشستگی پدر بزرگ روزگار می گذرانند ولی بی بی با بافتن ژاکت و فروش آن ها و مجید با کار در نانوائی در بعد از ظهرها و ایام تابستان کمک خرج خانه هستند. قصه های مجید در واقع اشاره ای به گوشه هایی از زندگی نوجوانی آقای مرادی کرمانی است. او در برخی از درس ها ضعیف است ولی انشاء خوب می نویسد و آرزو دارد روزی نویسنده شود. او زیاد کتاب می خواند، عاشق فیلم و بازیگری است، اما یتیم است و دستش هم تنگ است. همه این موارد همراه با شیرینکاری های دیگر او دستمایه ای برای خلق فصه های مجید است. داستان ها از طنز خوبی برخوردار است که با نثر عامیانه و زبان صمیمی به دل می نشیند. نوجوانان با خواندن این اثر متوجه می شوند که حتی مسائلی مانند فقر و یتیمی نمی تواند مانع انجام خیلی از کارها شود، و آنان را با نوجوانی خود ساخته و با اعتماد به نفس روبرو می سازد که از پس خیلی از کارها بر می آید. و همچنین نویسنده با انتخاب زبان عامیانه به زنده کردن و یاد آوری بسیاری از لغات، نکته ها، اصطلاح ها و ضرب المثل های شیرین و پر معنای زبان فارسی کمک می کند.
کتاب سفرهای گالیور/ نویسنده جاناتان سویفت/ ارائه توسط سجاد مفتاحی
در یکی از سفرها، کشتی توفان‌زدۀ گالیور می‌شکند و امواج او را به ساحل می‌برند. گالیور بی‌هوش می‌شود و وقتی به هوش می‌آید خود را اسیر مردمی کوچک (با متوسط قامتی حدود ۱۵سانتی‌متر) به نام لی‌لی‌پوتها می‌یابد. او مدتی در سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها می‌مانَد. لی‌لی‌پوت‌ها سال‌هاست بر سرِ شکستن تخم‌مرغ از سر یا ته با یکی از کشورهای همسایه اختلاف و جنگ دارند. پادشاه لی‌لی‌پوت‌ها تصمیم می‌گیرد در جنگی با کمک گالیور مملکت همسایه را شکست بدهد، و چون گالیور مخالفت می‌کند، پادشاه دستور کور کردن او را می‌دهد. گالیور می‌گریزد و خود را به مملکت همسایه می‌رسانَد و با کمک این مردم کشتی‌ای می‌سازد و از راه دریا فرار می‌کند. گالیور دوباره در دریا سرگردان می‌شود، تا این‌که جزیره‌ای را درحال پرواز بر بالای سرش می‌بیند. مردمان جزیرۀ پرنده، موسوم به لاپوتایی‌ها، گالیور را بالا می‌کشند و نجات می‌دهند. لاپوتایی‌ها مردمانی علم‌زده هستند که همه چیز را در قالب علم می‌بینند. آن‌ها تمام وقت برروی موضوعات مضحک و بی‌فایده‌ای همچون تولید نور از خیار، ساخت بالش از سنگ مرمر، و تشخیص مخالفان نظام با آزمایش مدفوع افراد مشکوک، تحقیق می‌کنند. بااین‌همه، آن‌ها به گالیور امکاناتی برای ادامۀ سفر می‌دهند. گالیور هم مدت کوتاهی در بال نیب رابی، لوگ ناگ و گلوب دوب دریب به سیاحت می‌پردازد، و با اشباحی سخنگو و مردمانی نامیرا ملاقات می‌کند.
چگونه با خودکار خوب بنویسیم / نویسنده بهنام محمدی/ ارائه توسط سهیل حیدری
چگونه با خودکار خوب بنویسیم به مجموعه قواعد و اصول نگارش به همراه زیبایی در نگارش با خط ریز و خودکار می پردازد. نویسنده در این کتاب سعی کرده است به آموزش آسان و سهل همراه با نگارش صحیح پرداخته است که بارها به چاپ چندم رسیده است.
50سال رکورد های گینس- نوشته فالکارد/ ارائه توسط امیرحسین محمدی
این کتاب به مجموعه ای از رکوردهای ثبت شده در جهان پرداخته است. برخی از این رکودها کماکان پابرجا بوده و تاکنون کسی نتوانسته است این رکوردها را به نام خود ثبت نماید. این کتاب برگرفته از رکودهای جالب و در عین حال در برخی موارد عجیب می باشد و برای گروه سنی بزرگسالان نوشته شده است.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود