5 فروردین 1402
شماره خبر: 282275

آزادسازی نزدیک به 7200 هکتار از اراضی زراعی و ملی استان البرز

سپیدار‌آنلاین: گروه اجتماعی


رئیس کل دادگستری استان البرز گفت که در سال گذشته با اقدامات مقابله ای انجام شده ضمن مقابله با تغییر کاربری ها و حفظ اراضی ملیَ، مجموعا از نزدیک به 7200 هکتار از اراضی ملی و زراعی استان آزادسازی شده است.

حسین فاضلی هریکندی در گفت و گویی به تشریح اقدامات دادگستری کل استان البرز در زمینه مقابله با تغییر کاربری های غیرمجاز در سال گذشته پرداخت و گفت: در مجموع با توجه به اقدامات انجام شده در استان، در سال 1401 جمعا 7029 هکتار از اراضی در معرض تغییر کاربری با اعمال تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها آزادسازی شد.
رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه اولویت در «قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز استان البرز»، پیشگیری و اقدام به موقع است متذکر شد: در این راستا بیشترین آمار مقابله با تغییر کاربری ها به ترتیب در حوزه های قضایی ساوجبلاغ به میزان 2450 هکتار، کرج به مقدار 2000 هکتار، چهارباغ به میزان 1300 هکتار و نظرآباد نیز 560 هکتار بوده است.
وی با اشاره به اینکه اقدامات دادگستری کل استان به اعمال تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها محدوده نبوده است، یادآور شد: در همین مدت در راستای اجرای تبصره یک ماده 55 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و اجرای احکام قضایی، تعداد 85 فقره به میزان بیش از 38 هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی آزادسازی شده است.
فاضلی هریکندی همچنین افزود: در راستای اجرای احکام قضایی شامل خلع ید و قلع و قمع تصرفات صورت گرفته در منابع طبیعی استان نیز تعداد 20 فقره به میزان 88 هکتار آزادسازی انجام شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به تاکیدات رئیس قوه قضائیه در خصوص مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها که در جلسه اخیر شورای عالی حفظ حقوق بیت المال نیز مجددا مورد تاکید قرار گرفت گفت: با استفاده از فناوری های نوین و بهره برداری از دانش بومی و شرکت های دانش بنیان، با اکثر تغییر کاربری های غیرمجاز در مرحله پیش از ساخت و ساز غیرمجاز شناسایی و مقابله شده است.


ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود