2 شهریور 1395
شماره خبر: 168905

نیازمند بازنگری در قوانین حبس‌زای جرایم مالی و غیرعمد هستیم

سپیدار‌آنلاین: گروه اجتماعی

نیازمند بازنگری در قوانین حبس‌زای جرایم مالی و غیرعمد هستیم


رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: اختصاص منابع جزئی از مراجع مختلف و کمک‌های مردمی در قالب‌هایی چون گلریزان، تنها می‌تواند به عنوان یک مسکن در این حوزه عمل کند که حل قطعی مسئله مستلزم بازنگری اساسی در برخی قوانین حبس‌زا در حوزه جرایم مالی و غیرعمد است.
احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست ستاد دیه استان البرز که با حضور اعضای هیئت امنا و مدیرعامل ستاد دیه استان در دادگستری کل استان البرز برگزار شد با اشاره به اقدامات ارزشمندی که تشکل‌هایی مانند ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان در راستای حمایت از مددجویان و خانواده‌هایشان انجام می‌دهند، گفت: کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بدون چشم‌داشت دنیوی به منافع اخروی تلاش‌هایشان توجه دارند که امیدواریم این تلاش‌ها به عنوان باقیات الصالحات ثبت شود. وی اضافه کرد: ستاد دیه مجموعه‌ای پویا با اقداماتی ارزشمند و ماندگار است که آثار این فعالیت‌ها و کمک‌های مردمی تاثیر زیادی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد. رئیس هیئت امنای ستاد دیه استان البرز با اشاره به روند فعلی کمک به زندانیان جرایم غیرعمد و خانواده‌های زندانیان اظهار داشت: اختصاص منابع جزئی از مراجع مختلف و کمک‌های مردمی در قالب‌هایی چون گلریزان، تنها می‌تواند به عنوان یک مسکن در این حوزه عمل کند که حل قطعی مسئله مستلزم بازنگری اساسی در برخی قوانین حبس‌زا در حوزه جرایم مالی و غیرعمد است.
نگاه فقها به محکومان مالی
وی با اشاره به نگاه مقام معظم رهبری و فقها به موضوع بازداشت بدهکاران گفت: بیشتر فقها و عالمان دینی بر این موضوع اتفاق نظر دارند فردی که مفلس است و ورشکسته شده نباید بازداشت شود ولی قانونگزار تکلیف همه را به شکل شفاف روشن نکرده است. رئیس کل دادگستری استان البرز قوانینی مانند «منع توقیف بدهکاران» را که پیش از این وجود داشته را با وجود نواقص، کارساز دانسته و توضیح داد: می‌توان با قائل شدن محدودیت‌هایی برای افرادی که مشکلات مالی دارند، آن‌ها را مجبور کرد تا خسارت مالی را جبران کند. وی اضافه کرد: بخش عمده کسانی که در زندان‌ها هستند دارای محکومیت‌های مالی، چک و مهریه هستند که با اصلاح قوانین می‌توان از تناقض پیش آمده بین قانون و اخلاق در دادرسی‌ها جلوگیری کرد.
ضرورت اصلاح قوانین
عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز، اصلاح قوانین را یک ضرورت دانسته و گفت: باید شرایطی فراهم شود که محکوم مالی و دیه در زندان نباشد. وی با اشاره به کمک‌هایی که خیرین استان البرزی به ستاد دیه دارند، اضافه کرد: این کمک‌ها نشان می‌دهد که مردم استان در هرجایی که نیاز به کمک آن‌ها باشد حضور دارند و با حمایت‌های مادی و معنوی خود کمک شایان توجهی به انواع فعالیت‌های خیرخواهانه دارند.
افزایش قابل توجه کمک به ستاد دیه البرز
در ابتدای این نشست، محمدباقر مقدسی مدیرعامل ستاد دیه استان البرز با ارائه گزارشی به افزایش میزان کمک‌های نقدی به ستاد دیه در سه ماهه نخست امسال به نسبت به مدت مشابه سال 94 اشاره کرده و گفت: در سه ماهه سال 95 حدود 270 میلیون کمک شده است که این مبلغ در مدت مشابه سال قبل، 150 میلیون تومان بود.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود